Извршни директори на Apple, Google, Facebook и Amazon се соочуваат со конгрес

Главните извршни директори се соочуваат со Конгрес за анкета за монопол

Главните извршни директори на голема технологија конечно ќе се соочат со Конгресот на 29-ти јули среда на сослушување пред Комитетот на САД.

Главните извршни директори на Apple, Google, Facebook, Amazon ќе сведочат пред конгресот за антимонополски прашања, меѓу другото.

Ова ќе биде историски настан бидејќи Apple Тим Кук, Марк Цукербург на Facebook, Google, Сундар Пичаи и Amazon Џеф Безос ќе се обидат да ги бранат своите огромни организации на јавно сослушување.

Овие извршни директори ќе одговараат на Конгресот на прашања поврзани со нивните наводни антикомпетитивни деловни практики.

Комбинираната вредност на компаниите што ги претставуваат овие извршни директори е околу 4,7 трилиони американски долари, додека секој од овие извршни директори е барем милијардер, а нето на Џеф Безос вреди повеќе од 180 милијарди долари.

Исто така има пренос во живо кај што може да го гледате конгресот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments