Јапонскиот Супер Нинтендо Свет ќе се отвори во пролет 2021 година.

Технички уште пред Олимписките игри.

Nintendo објави дека неговата прва област со тематски паркови ќе биде доцна отворена во Universal Studios Japan во Осака следната пролет. Првично се планираше Супер Нинтендо Свет да се отвори пред Летните олимписки игри во 2020 година во Токио, но датумот се повлече заедно со игрите поради пандемијата КОВИД-19.

Одделно, следната недела Nintendo исто така ќе отвори тематско кафуле и продавница во холивудското подрачје на Universal Studio Japan. Еве како ќе изгледаат надвор и во:

Еве некои од предметите што ќе ги најдете на менито на кафулето, вклучително и сендвичи за палачинки со теми Марио и Луиџи, пијалок Супер печурка во тропско шише и газирани пијалаци со мустаќи со овошни пијалаци:

И еве неколку производи што се продаваат во продавницата, вклучувајќи маица, торбичка и перница:

Кафулето и продавницата ќе бидат отворени од 16 октомври.

Super Nintendo World е последниот и најголем обид на Nintendo да ја лиценцира својата IP надвор од видео игрите. Паркот ќе користи паметни нараквици што се спојуваат со апликација за мобилни телефони и им дозволува на посетителите да учествуваат во мета-играта за собирање парички, додека исто така ќе има традиционални атракции – да, вклучително и возење со Марио Карт. Универзална студија и Нинтендо планираат во иднина да отворат слични области во парковите Орландо, Холивуд и Сингапур.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments