Ричард Бренсон го отпројде Џеф Безос! Тој стана првиот милијардер кој отиде во вселената!

Virgin Galactic Founder Sir Richard Branson demonstrates a spacewear system, designed for Virgin Galactic astronauts, at an event October 16, 2019 in Yonkers, New York. – At the event Virgin Galactic and Under Armour unveiled the worlds first exclusive spacewear system for private astronauts. (Photo by Don Emmert / AFP) (Photo by DON EMMERT/AFP via Getty Images)

Познатиот милијардер Сер Ричард Бренсон, кој е сопственик на скоро 400 компании, денес стана првиот милијардер кој отиде во вселената, како што тврди тој. Брансон, кој го доби својот предизвик против Џеф Безос, сега се враќа на Земјата.

Во изминатите недели зборувавме за извршниот директор на Blue Origin, Џеф Безос, кој оди во вселената со неговиот брат. Набргу по донесувањето на оваа одлука, британскиот бизнисмен Ричард Бренсон објави дека ќе оди во вселената порано од Безос со ракетата на Virgin Galactic, која ја основа Брансон го исполни ветувањето денес.

Своето вселенско патување, кое го планира од 2004 година, Ричард Бренсон го направи со својата компанија Virgin Galactic. Дејствувајќи пред Џеф Безос, Бренсон стана првиот милијардер во вселената.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments