Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, поднесе оставка!

Andy Jassy ќе го заземе празното место како извршен директор на Amazon.

Џеф Безос го објави својот план да се повлече од функцијата извршен директор на Амазон претходно оваа година. Овој објавен план го означи датумот на 5 јули за напуштање на функцијата. Во овој контекст, Безос ја напушта својата работа во Амазон денес, точно 25 години по основањето на Амазон.

Andy Jassy ја презема функцијата извршен директор по заминувањето на Џеф Безос. Според извештајот во „МакроТрендс“, со компанијата со вредност од 1,8 трилиони долари, од денес ќе раководи Andy Jassy. Џеф Безос го направи малопродажниот гигант една од највредните јавно тргувани компании во светот. Всушност, Амазон го надмина Microsoft во 2018 година и стана трета по големина компанија во светот според пазарната вредност.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments