John McAfee е уапсен во Шпанија и се соочува со екстрадиција.

John McAfee, founder of the eponymous anti-virus company, speaks during the China Internet Security Conference in Beijing on August 16, 2016. / AFP / FRED DUFOUR (Photo credit should read FRED DUFOUR/AFP via Getty Images)

Тој е под обвинение за затајување данок.

Johnон Мекафи, кој изгради цело богатство продавајќи софтвер за сајбер безбедност и во последниве години стана евангелист на крипто-валута, беше обвинет од Министерството за правда (ДД) за обвиненија за затајување данок. Тој е уапсен во Шпанија и чека екстрадиција, соопшти ДО.

Мекафи има спорна асоцијација со законот со години, иако на моменти е нејасно кои пресуди се реални и што е измислено. Поранешен кандидат за претседател на САД во 2020 година за Партијата на слободарот (да, навистина), тој тврди дека кампањата е „во егзил“ откако беше обвинет за „употреба на крипто котнеси [sic] во кривични дела против американската влада“ во јануари 2019 година. На истото видео, тој рече дека не платил данок веќе осум години. (Тоа ќе биде важно подоцна.) Тој исто така тврдеше дека ЦИА „се обидела да нè собере“ во твит во јули 2019 година со фотографија на него на брод кој држи пиштол, дел од авантурата што заврши со апсење и ослободување во Доминикан Република.

Целосното обвинение објавено денес (PDF) тврди дека Мекафи заобиколил данок преку разни средства, вклучително и со употреба на имиња на други луѓе – насочување на плаќања кон банкарски сметки, сметки за крипто валута, недвижен имот, јахта и друг неименуван вид на возило, од кои никој не бил неговото сопствено име. Мекафи е обвинет и дека намерно не поднел даночна пријава од 2014 до 2018 година. Доколку биде осуден, Мекафи се соочува со затворска казна од пет години за секоја од петте точки за затајување данок, и затвор до една година за секоја од петтемина точки на неуспех во поднесување даночна пријава.

Комисијата за хартии од вредност, исто така, го тужеше Мекафи затоа што не открил дека му бил платен да ги промовира првичните понуди на монети (МЦК) на Твитер од декември 2018 до јануари 2018 година, и покрај тоа што наводно му биле платени повеќе од 23 милиони УСД во Биткоин и криптовалутата Етер за да го стори тоа . (Мекафи подоцна ќе стави јавна цена на своите промоции од 105 000 американски долари по твит.) Телохранителот на Мекафи беше обвинет и за учество во шемата. Можете да прочитате PDF-формат на поплаката на ДИК тука.
Мекафи беше исто така во фокусот на документарецот на Шоутајм во 2016 година, според кој тој платил убиец да убие сосед додека живеел во Белизе во ноември 2012 година. Приказните на Верж за тој настан можете да ги прочитате овде. И Интел, кој накратко ја поседуваше компанијата за сајбер безбедност Мекафи, рече дека ќе ја укине брендот Мекафи заради здруженијата со Johnон Мекафи во 2014 година. Компанијата на крајот беше отстранета од Интел како Мекафи во 2017 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments