COVID-19:Јужна Кореја го потврди вториот бран

Јужна Кореја го потврди вториот бран

Јужна Кореа беше успешна приказна во справувањето со „Ковид-19“, но сега очекува пандемијата да продолжи со месеци , шефот на Центрите за контрола на болести на Кореја (KCDC), Јунг Еун-кјонг, рече дека првиот бран траел до април.

Сепак, од мај, се зголемуваат јата на нови случаи, вклучувајќи ги и избувнувањата во ноќните клубови во главниот град Сеул. Помеѓу тие периоди, секојдневно потврдените случаи паѓаа од скоро илјада на нула инфекции регистрирани три дена по ред.

Официјални лица во понеделникот соопштија дека во последните 24 часа биле регистрирани 17 нови инфекции, од различни места во големи канцеларии и магацини.

Д-р Jeеонг рече дека неодамнешните случаеви го натерале да заклучи дека земјата е во костец на втор бран на вирусот и дека очекува таа да продолжи. До сега, KCDC рече дека првиот бран на Јужна Кореја никогаш не завршил.

Претходно во понеделникот, градот Даејеон, јужно од главниот град, објави дека ќе забрани собири на јавни места како што се музеи и библиотеки, откако ќе бидат откриени голем број на случаеви.

Градоначалникот на Сеул исто така предупреди дека главниот град можеби ќе мора да се врати на строго социјално растојание, доколку случаите се зголемат.

Вкупно 280 луѓе загинаа откако земјата го објави својот прв случај на 20 јануари. Севкупно, регистрирани се повеќе од 12,000 инфекции и се смета дека во моментов остануваат 1.277 активни случаи во земјата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments