Како да го направите вашиот вкус на кафе посилен

Така ви се допаѓа смело кафе, но сè што имате дома е торба со лесни грав. Што да се прави? Па, едно решение е да се купи друга торба кафе – но со некои мали измени, можно е да се добие вкус од темно печење од грав со светло печење.Да разјасниме, зборуваме за посилен вкус , а не повеќе кофеин. Ако го сакате второто, само треба да го приготвите кафето подолго (што, како бонус, исто така може да доведе до похрабар вкус) пред да се о тежина или од лажичката – може да добиете од каде било од многу мало до многу значајно зајакнување на кофеин со потемна печење.Исто така, имајте во предвид дека најлесниот начин да добиете поголема контрола врз вашето кафе е да користите скала. Скалата овозможува попрецизно мерење на гравот и водата, така што можете да ги промените вашите променливи поточно.Еве неколку начини да го направите тоа.

Како да пиете кафе без никакви засладувачи

Постојат многу причини поради кои некој може да сака да го направи прекинувачот од засладено во незасладено кафе. Некои од нив се поврзани со здравјето, некои не се. Како некој нечие кафе, е многу лична работа што не треба да биде подложена на снобергија или коментари за пресуда. Не сум тука за да донесувам пресуди во врска со мотивациите, но ако некој сака да престане да го засладува своето кафе, имам неколку совети.

Зголемете ја маснотијата

Шеќерот, маснотијата и солта ги прават работите вкус добро, и многу е тешко да се намалат сите три во иста храна. Ова е причината зошто масовно произведените, масни закуски од 90-тите беа или силно солени или силно засладени (често вештачки). Вашата скала на производство е помала, но истиот принцип може да се примени и на вашата шолја кафе – ако се обидувате да го намалите шеќерот (или Спленда) додадете малку повеќе крема отколку што обично. Како шеќерот, дополнителната кремавост ќе смирува горчина и ќе ги изедначи поостри вкусови.

Вклучете го вашето печење

Да се ​​допаѓа вистинскиот вкус на самото кафе е важен дел од оваа конкретна равенка. Да знаете дека претпочитате светла агрумична арома на полесен печено над длабокиот, богат вкус на нешто потемни, значи дека нема да мора да ги замаглувате несаканите вкусови со додадена сладост. Повеќето кафулиња нудат капено кафе во најразлични печени (русокоса, средно и темно), а повеќето ќе ви овозможат да ги вкусите ако убаво ги прашате. Обидете се прво црно, за да можете всушност да го вкусите кафето; може да најдете нов фаворит на кој не му требаат многу измени.

Пробајте ладно

Ако навистина не ви се допаѓа вкусот на кафе, обидете се да ја намалите температурата. Студените работи се потешки за вкус, така што додавањето мраз може да го направи често горчливиот пијалок по вкусен. (Лично, можам да пијам ладно кафе, без проблем. Не можам да го кажам истото за жешко.)

Додадете цимет

Циметот не е сладок, но укажува на сладост заради поврзаност предлог може да го одвлекува вниманието на вашата уста и мозокот од намалувањето на сладост. Можете да посипете малку над утринскиот (или попладне) пијалок, нашиот можете да го нанесете целиот пијалок со зачинот.

Изберете потемен печено

Прво, нашиот најдобар облог е да откриете што печењето го произведува вашиот префериран вкус за да го купите вистинскиот, важно е да се знае дека нивото на печење влијае на вкусот на вашата крајна пијалак. Во принцип, полесните печење се повеќе кисели, а вашата шолја кафе повеќе ќе вкуси како самиот грав.Потемни печени се олиерни, а вкусот повеќе го рефлектира печењето од грав.

Ако сакате „посилно“ кафе, изберете потемна печење; шапка храбар вкус доаѓа во дел од нафтата која се ослободуваат за време на печење.

Повеќето печење ќе печат на светло-темно спектар за да го оптимизираат вкусот на секој специфичен купувате од локален печење — и треба, и за поддршка на локален бизнис и за добивање на најсвежо грав, — прашајте како тие сугерираат да го подготвите вашиот грав по избор, или за специфични препораки за ракување со светлината наспроти темното печење.

Зголемете го времето за подготовка

Ако лесно и средно печење е сè што имате при рака и ви треба силно кафе сега , едноставно зголемете го вашето време за подготовка. Колку подолго ќе седат земјата во вода, толку повеќе вкус ќе се извлече од грав и колку е посилна вашата крајна чаша.

Најлесен начин да се забави процесот на подготовка. Ова ја зголемува површината на кафето и го забавува протокот на вода, што го продолжува времето на контакт. 

Ако користите француски печат, убавите прилики веројатно ќе се лизнат низ филтерот и ќе завршат во вашето сварено кафе. Бидејќи француското кафе е веќе посилно од другите методи, овој чекор веројатно не е неопходен.

Користете повеќе кафе

Друг начин да добиете похрабар вкус од вашиот лесен или среден грав е да користите повеќе од нив. Повторно, ова само овозможува повеќе контакт помеѓу земјата и водата.

Стандарден сооднос на кафе на вода е 1:16 (по тежина во грамови – користете ја таа скала), но за посилна чаша може да ја донесете до 1:12. Ако мерите во лаборатории на земја и течности за вода, испробајте за вашиот најпосакуван метод за приготвување.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments