Како да ја гледате трката Quaker State 400 NASCAR во живо

ИСТОРИЈАТА НА НАСКАР

НАСКАР датира од 1948 година, кога Бил Фран Март одлучи да ги комбинира полу-аматерските трки со сериски автомобили во југоисточниот дел на Соединетите држави во едно првенство. Ниту една организација за мотоспортот не с обврзе да го спонзорира овој натпревар,Франција сама ја основаше организацијата овластувачка.Од 1949 година, НАСКАР одржува три првенства – Строго берза (строго сериски), изменета (изменета) и кабриолет (отворена). Првично, Изменетиот беше успех,но постепено Строг Сток стапи во прв план, за кого се зборуваше дека истите автомобили учествуваат во него, како што возат по патиштата, и секој може да учествува. Наградите со високи награди привлекоа еминентни пилоти, ниските трошоци им овозможија на почетниците да се докажат. Добар избор на патеки и разумни политики на Здружението придонесоа за брзиот раст на популарноста. Постепено, првенството се оддалечи од својата филозофија на учество во чисто производство возила – големи брзини и асиметрични оптоварувања бараа измени за да се зголеми безбедноста. Отпрвин, дури и возачите пресекоа прозорец во долниот дел преку кој беше можно да се види најоптоварениот преден десен тркал со цел да застанат навреме за да ги менуваат гумите. Во 1962 година, фабрички екипи дојдоа на првенството, кои претходно ги задржаа своите брендови зад сцената, а започна трката за вооружување и зголемувањето на брзината. Криејќи се зад дефиницијата за „производствен автомобил“, големите три компании произведоа мали серии (во 1970 година беше потребна серија од најмалку 500 автомобили за да учествуваат во трки) на автомобили оптимизирани за трки. Во раните 70-ти, машините  излегоа на патеките сепак,здружението презеде мерки за да спречи понатамошна трка во технологијата и воведе посебни ограничувања за ваквите машини. 

Се враќаме денска 2020 каде што нема да ви треба кабловска телевизија за да ги гледате трките во Кентаки на ФС1.НАСКАР се врати на патеката во мај,откако ја прекина програмата во март кога се шири коронавирусот.Кевин Харвик освои две од изминатите три недели и ќе се обиде да ја задржи својата жешка низа да се одвива во Кентаки.Тој има предност од 85 поени во однос на Чејс Елиот во пласманот во Купот серија со седум недели преостанати пред да започне плеј-офот на НАСКАР.

Еве што треба да знаете за да ги гледате денес.

Како да гледате NASCAR без кабел

НАСКАР го реорганизираше распоредот за трки до крајот на сезоната.Целиот распоред на NASKAR и трките кои се закажани до крајот на јули

15 јули: Брдол мотор Брзина во 19 часот ЕТ (4 часот П.Т.) на FS1

19 јули: Texas Speedway во 15 часот ET (12 часот PT) на NBCSN

23 јули:  Канзас Спидвеј во 19:30 часот ЕТ (4:30 часот П.Т.) на NBCSN 

Купот серија се упатува кон Спарта, Кентаки за државата Квакер 400. Трката започнува во 14:30 часот ЕТ (11:30 часот ПТ)  на ФС1 . 

Ако немате претплата за кабелска или сателитска ТВ, можете да ја гледате трката со една од ТВ-услугите во живо подолу. Покрај следните две трки на ФС1, остатокот од сезоната НАСКАР ќе биде прикажан на NBC и NBCSN. Добрата вест за fans љубителите на трките е дека сите три канали се достапни на секоја услуга за стриминг.Ако живеете во област со добар прием,можете бесплатно да гледате на канали за емитување преку воздух, само со приложување  на антена речиси секој телевизор.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments