Какви батерии ќе имаат Samsung Galaxy S30 и Galaxy S30+

Samsung е доста активен на пазарот на паметни телефони

Корејскиот производител веќе го сврте вниманието кон развојот на својот следен предводник, имено Samsung Galaxy S21 (S30), кој ќе го видиме на почетокот на 2021 година.

Премиерата најверојатно ќе биде во февруари, но веќе учиме детали за паметниот телефон.

Документите за сертификација пред 3C ги откриваат имињата на неколку модели на Samsung Galaxy S21 (S30).

На пример, разбираме дека уредот со ознака „EB-BG991ABY“ ќе има батерија од 3880mAh. За споредба, Samsung Galaxy S20 има батерија со полнење од 4000mAh.

Производител на оваа клучна компонента на паметниот телефон ќе биде Ningde Amperex Technology Limited, кои се добро позната кинеска марка специјализирана за развој на батерии.

Најверојатно „EB-BG991ABY“ е поврзана со стандардната верзија на Samsung Galaxy S21 (S30).

Следниот модел што спаѓа во базата на податоци 3S има помоќна батерија која има полнење од 4660mAh. Овие вредности одговараат на Samsung Galaxy S21 +, што е зголемување за 4500mAh од неговиот претходник и е именувано како „EB-BG996ABY“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments