Камерите на Nikon Z6 II и Z7 II додаваат видео 4K60 и многу потребен слот за втора мемориска картичка.

Претежно исто, но со подобрувања што ги посакуваа.

Nikon ги објави своите најнови камери без огледала во целосна рамка, Z6 II и Z7 II, кои се подобри од нивните претходници со побрзи перформанси, подобрен автофокус и вклучување на секундарен слот за мемориска картичка. Инаку, камерите од втора генерација се во голема мерка слични на Z6 и Z7, користејќи ги истите сензори и без надградби за надворешен дизајн. Електронскиот визир и ЛЦД со различен агол – тој не може да се ротира за да се сврти напред за блокирање – се непроменети во двата модели.

Но, добрите ќе ценат уште еден нов додаток кога ќе ја отворат вратата од мемориската картичка: Nikon додаде слот за SD картичка UHS-II што се приклучува на осамениот слот XQD / CFexpress од минатиот пат. Значи, ако сакате итни бекап за вашите снимки и видеа, еве. Другите промени се одвнатре: сега има втор Expeed 6 процесор во секоја камера – да, тие имаат двојни процесори – и тоа му овозможи на Nikon да ги зголеми своите можности за континуирано снимање. 246-мегапикселниот Z6 II може да достигне 14 слики во секунда, додека 45,7-мегапикселниот Z7 II сега се надминува со 10 fps.

4K видео снимање со 60fps е додадено и на Z6 II и Z7 II, но само вториот ќе го понуди при лансирање. Nikon вели дека ажурирањето на фирмверот во февруари 2021 година ќе ја донесе оваа одлика на Z6 II. На Z7 II, ќе добиете 1.08x култура кога снимате 4K60.


Што се однесува до подобрувањето на автоматскиот фокус, автоматскиот фокус на лицето и откривањето на очите на Nikon (заедно со AF-откривањето животни) сега може да се користат во режим на AF со широк простор. И двете камери се подобри во погодувањето на фокусот во услови на слаба осветленост, според компанијата. Има нов вертикален зафат на батеријата, а Nikon исто така направи подобрувања во употребливоста, како што е дозволувањето ажурирања на фирмверот преку мобилната апликација Snapbridge.

Z6 II ќе се најде во продажба во ноември за 2.000 долари во конфигурација само за тело или 2.600 долари кога е во комплет со леќата Nikkor Z 24-70mm f / 4 S. Z7 II ќе следи во декември за 3.000 американски долари (само тело) или 3.600 долари (со комплетната леќа). Nikon се надева дека со обете фотоапарати, зголемената моќ на обработка, подобрената брзина, проширениот капацитет на тампон, поспособните опции за автоматско фокусирање и побрзото снимање, ќе и помогнат на компанијата да остане во комбинација со Canon, Sony, Panasonic и други производители на камери.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments