Келнер!Бифстик,те молам! 3Д-печатени,средно печени!

Готвачи испечатете го бифтекот фино и ќе ги добиете парите за филмовите

Стек со CAD / CAM

Дури и пред многу време, како наивно момче, кое можеше да биде измамено од секакви измислици и лаги, бев свесен дека совршено подготвениот готов оброк што се појавува во „вселенска“ ТВ серија со неколку тастатури од машина програмирана на барање на астронаутот е само измислица. и лага која никогаш нема да биде навистина остварлива. И едвај педесет години подоцна, фразите како „ 3Д печатење на вегански стек “ или „ 3Д печатење на месо во вселената “, онолку колку што тие сè уште звучат како футуристичка фикција, не само што се замислуваат, туку навистина се случуваат.И додека светот сè повеќе се соочува со еколошка криза, природните ресурси брзо се исцрпуваат (и не можат да се обновуваат), а гасовите од стаклена градина, уништувањето на шумите и киселиот дожд станаа – освен целосно слепиот – јасно видлива заканувачка дистопија, неодржливоста на тековниот добиток систем веќе не само маркетинг возбуда , таа брзо станува витална деловна стратегија.Затоа, во последните неколку години, сè поголем број компании почнуваат да инвестираат многу во развојот на истражување во алтернативни опции што би го замениле месото на масовно производство на говеда и кланици, како што досега знаевме. Влакната од месото се засилуваат од животински клетки се одгледуваат во поголем број светски лаборатории, а веќе поминаа повеќе од две години од премиерата на прототипските плескавици направени од синтетички направени од месо како земја, а концептот на алтернативно месо ( алт-месо ) стана фунзуристичка индустрија футуристички месо 3Д и 3Д печатење.

Според некои посилни, индустриски играчи меѓу нив печатењето 3Д со месо е сè уште во фаза на развој, така што ќе биде достапно за масовна потрошувачка за околу две до три години. Засега, не очекувајте наскоро да купите месо печатено во 3D во вашиот локален супермаркет,

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments