Кинеска компанија за чипови изчезна откако прими инвестиции во висина од $20 милијарди

Кинеска компанија за чипови изчезна откако прими инвестиции во висина од $20 милијарди

Кинеска компанија, производител на чипови, изчезна напуштајќи ја својата нова фабрика во Вухан без никакво објаснување, откако доби инвестиции во висина од 20 милијарди долари. Фабриката Wuhan Hongxin неодамна изјави дека нема никакви финансиски проблеми и е спремна да производува 7 нанометарски чипови слични на оние на Samsung Electronics и TSMC.

Во 2018 до 2019, компанијата успеа да обезбеди инвестиции од 18.7 милијарди од страна на кинеската влада. Но откако ја доби новата инвестиција оваа година, компанијата како да ја снема од земјината површина.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments