Кинескиот авион AG600 го изведе првото поморско летување

Кинескиот авион AG600 го изведе првото поморско летување

Кинескиот голем амфибиски авион АГ600 во денеска успешно го комплетираше својот лет над морето во крајбрежниот на источно-кинеска провинција Шандонг.

Авионот се симна во морето и го заврши тест-летот откако леташе околу 31 минути.Успешниот лет од морето е голем пробив за авионите .AG600 е најголемиот амфибиски авион во светот и првиот голем специјализиран цивилен авион независно развиен од Кина за да ги задоволи потребите на итни случаи за спасување и за превенција и контрола на природни непогоди.

Тој е способен да изврши повеќе амфибиски мисии, како што е борба против шумски пожари,спроведување на спасување на вода и следење на морското опкружување.Авионот долг 37 метри е со големина на Боинг 737 и има крилја од 38,8 метри.Има максимална тежина на полетување од 53,5 тони и максимален опсег на лет од 4.500 километри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments