Кои ќе бидат хитовите на фестивалот во Венеција

Кои ќе бидат хитовите на фестивалот во Венеција

Поради пандемијата на коронавирус оваа година нема да има големи хитови какo The Joker кој го започна својот победен потег со освојување на The Golden Lion во Венеција во 2019 година.Нема да има титули иако имаше неколку премиери минатата година вклучувајќи ја идната омилена оскар Marriage Story.

Ова го сподели шефот на фестивалот Алберто Барбера.Сепак според него на годинешното издание нема да им недостигаат кандидати за награди бидејќи негов омилен е новиот филм на креаторот на „Вечниот“ Клои Жао.Во „Nomadland“ главната улога ја игра Френсис Мекдорманд.Други очекувани наслови на интерес се Lovers на Французинот Никол Гарсија, Dear Comrades на Андреј Кончаловски , Laila In Haifa на Амос Гитаи,деби на англиски јазик на унгарскиот Корнел Мундруцо Pieces Of A Woman“ и Notturno од италијанскиот ianанфранко Роси.

The Dukе на Роџер Мичел со Хелен Мирен и документарецот на Лука Гваданино Salvator,Shoemaker Of Dreams“ се издвојува меѓу титулите надвор од натпреварувачката програма.Фестивалот во Венеција ќе се одржи од 2 до 12 септември,а претседател на меѓународното жири ќе биде Кејт Бланшет.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments