Компанијата Rovio што се познати по играта Angry Birds се срекни како гејмерите остануваат дома и го зголемуваат профитот

Компанијата Rovio што се познати по играта Angry Birds се срекни како гејмерите остануваат дома и го зголемуваат профитот

Rovio Entertainment  производител на 10-годишната серија за мобилни игри „Angry Birds“ во петокот пријави скок од 160 проценти во прилагодениот оперативен профит во второто тримесечје,помогна со зголемениот ангажман на играчи во услови на прекин на работата на COVID-19.

Постигнаа рекордни приходи од високи игри.Добивка се искачи на 13,8 милиони евра,додека приходите паднаа за 3,6 отсто..

Во август 2019 година Ровио објави продолжение на неговиот успешен филм Angry Birds но приходите од филмот се намалија во вториот квартал на 2020 година.

Angry Birds Movie 2 е меѓу најгледаните филмови на Netflix.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments