Конечна верзија на пристап на софтвер за автономното возење на Тесла!

Елон Маск рече дека Tesla го измени својот софтвер за автономно возење за да го отстрани имагинарниот проблем со сопирање и може да објави значително подобрена верзија во следните две до три недели.

Акциите на Тесла паднаа за 2,7% на утринските пазари на 600,42 американски долари, движејќи се кон трет пад по ред. Федералните и државните регулатори на САД го испитуваат полуавтоматскиот систем на возење на Тесла по несреќи во Тексас и други области.

„Можеби сме еден месец или два од јавната бета верзија“, рече Маск на Твитер. Сепак, тешко е правилно да се погоди “.

Во април, Маск рече дека ќе биде „изненаден“ ако јавната бета услуга стане достапна по јуни, нарекувајќи го лансирањето во мај „аспиративно“.

Во октомври, Тесла ја објави пилот програмата на својата долго-лансирана бета технологија без возач (FSD) на ограничен број вработени и клиенти, но го одложи поширокото лансирање.

„Требаше да се фокусираме на отстранување на радарот и сигурност во безбедноста“, рече Маск, осврнувајќи се на неговиот план да се потпре на камерите за неговиот систем.

На прашањето на корисник на Твитер дали неговиот систем само за слика ќе го елиминира проблемот со „замислено сопирање“, каде возилата на Тесла понекогаш сопираат одеднаш под надвозник или мост, тој рече „да“.

Во март, Тесла им соопшти на регулаторите во Калифорнија дека можеби нема да може да постигне целосно технологија за автономно возење до крајот на оваа година. Во моментов, асистент за возач рече дека нуди технологија на ниво 2 што бара надзор на возачот. Компанијата продолжува да работи за понапредни нивоа.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments