Чарлс Гешке, коосновач на Adobe, почина на 81-годишна возраст!

Чарлс Гешке, еден од основачките партнери на Adobe, една од најголемите компании во технолошкиот свет, почина во петокот. Чарлс, кој почина на 81-годишна возраст, поголемиот дел од својот живот го помина во „Adobe“.

Adobe, една од најголемите компании во технолошкиот свет, нуди десетици софтвер и услуги кои им се допаѓаат на секоја област, од графички дизајн до веб-базирани услуги. Компанијата, која моментално има скоро 23.000 вработени и пазарна вредност од 250 милијарди долари, е основана во Калифорнија во 1982 година од страна на Чарлс Гешке и Џон Варнок.

Тажна вест ја сподели Adobe минатиот ден. Чарлс Гешке, еден од основачите на компанијата, почина во петокот на 81-годишна возраст. Успешниот бизнисмен по име Чак одигра активна улога во развојот на технологијата за преносен документ формат (PDF) што сите ја користиме денес. Ајде накратко да ви ја раскажеме успешната приказна за раст на Гешке и Adobe.

Д-р Чарлс Гешке, колега од Xerox, Др. Воспоставува Adobe со Џон Ворнок. Именуван по потокот што тече зад куќата на Ворнок, првиот производ на компанијата беше PostScript, кој направи револуција во десктоп издаваштвото. Д-р Гешке работеше за компанијата на позицијата КОО (Главен оперативен директор) од декември 1986 година до јули 1994 година.

Во меѓувреме, Гешке, кој го презеде претседателствувањето со компанијата во 1989 година, ја извршуваше оваа функција до неговото пензионирање во април 2000 година. Сепак, врската на Гешке со компанијата за која тој беше ко-основач не заврши кога се пензионираше. Тој и Варнок служеа како претседател на одборот од септември 1972 година до јануари 2017 година. Покрај тоа, тој продолжи да работи како член на одборот на директори до април 2020 година.

Презентирајќи му многу успешни и примерни технологии на светот во текот на својата историја, Adobe му овозможи на Гешке, споменат во овој успех, да добие Национален медал за технологија и иновација од претседателот на САД во 2009 година. Тој исто така заслужи да ги добие наградите IEEE компјутерски претприемач и медалот на честа на Американската асоцијација за електроника.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments