Крај на една ера Disney го згасна брендот 20th Century Fox

Крај на една ера Disney го згасна брендот 20th Century Fox

20th Century Fox едно од најпознатите имиња во историјата на забава официјално не е повеќе.Дизни ќе го ребрендира едно од своите ТВ студиа Фокс телевизија 20th Century.Овој потег следуваше по тоа што Дизни го напушти името Фокс од филмскиот бренд на 20th Century Fox во јануари.Компанијата која затвори договор вреден 71 милијарди американски долари за да се стекне со многу средства на Fox минатата година  го преименува долгогодишното студио како само 20th century.

Новото лого и графика ќе се појават на новите епизоди на 20-та телевизиска ТВ серија почнувајќи оваа есен. Постарите наслови, кои веќе се емитуваа пред ребрендот, ќе го одржат поранешното лого и име.

Филмското студио има произведено некои од најпопуларните и најомилените филмови во историјата на Холивуд. Тука спаѓаат „Војна на Starвездите“, „Звукот на музиката“, „Умрен“ и „Дома сам“. Дури и неговото лого и препознатливата музика стана синоним за одење на кино.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments