Краток разговор со Jordan Fisher за стриминг, аниме и многу повеќе.

Ја промовира новата 5G мрежа на Verizon, иако сеуште нема шанса да ја искористи.

Jordan Fisher е вид на изведувач на повеќекратни црти што е невозможно да се сумира во реченица. Тој е во филм, на телевизија и на Бродвеј и некако наоѓа време да го задржи редовниот распоред на стриминг на Twitch. Но, повеќе од тоа, тој е искрен. Искрено можам да кажам дека тоа е она што најмногу ме погоди кај Фишер. (Тоа рече: ајде да бидеме вистински, пријателе е исклучително убав.)

Неодамна разговаравме за зумирање на повик на кој присуствуваа еден куп пригушени црни плоштади, наводно затоа што Фишер ја промовира новата 5G мрежа на Verizon – иако, како што ми рече, тој сè уште не го користел.

Игри на среќа, од друга страна, е нешто што Фишер вели дека го прави секој ден. Тој игра целиот свој живот, дури и додека трошеше тон време глумејќи во емисии како „The Secret Life of the American Teenager“ и филмови како „To All the Boys: P.S. I Still Love You. (Тука треба да забележам дека тој неодамна беше Еван Хансен во Dear Evan Hansen на Broadway.) Фишер ми кажува дека е 15-годишен ветеран од World of Warcraft и исто така полупроект во Super Smash Brothers Melee. Во последно време, тој проследуваше многу Valorant, доволно за да стигне до Immortal II – што е двапати од највисокиот пласман на играта.

Стримингот дојде подоцна за Fisher и вклучи еден Tyler “Ninja” Blevins. „[Јас] случајно го запознав Ninja преку социјалните мрежи“, вели тој. „Станавме пријатели на Twitter пред воопшто да играме заедно, а потоа започнавме да играме Fortnite.” Тие се запознаа лично во 2018 година, на првиот Pro-Am на Fortnite – тоа е професионално-аматерско – натпреварување во Лос Анџелес и навистина го постигна. „Оттогаш тој стана еден од моите најблиски пријатели во мојот живот“, вели Fisher. „Тој беше на мојата свадба. Разговараме секојдневно, цел ден “.

Но, пред тоа, тоа беше само игри. Тие имаа исти разговори што повеќето луѓе ги прават кога се обидуваат да закажат време за играње заедно – „laterе пренесувам подоцна“, знаете, знаете, „во кое време сте слободни“ и такво нешто “, вели Fisher- но по неколку недели, Blevins го удри со предлог. „Тој беше како, D пријателе, што, зошто не … ако играш игри во секој случај, и играш на високо ниво, а веќе си забавна индивидуа, зошто да не се вклучиш само камера и зграби микрофон и стримирај го “.„ Така стори. Тоа беше пред нешто повеќе од две и пол години, вели Fisher.

„Тоа е една од најдобрите работи што сум ги направила во мојот живот. Бев некако навлезен во просторот и тоа беше … Тоа беше извонредна алатка за мене, тоа беше одлично чувство за катарза, одличен начин да се смеам и да сакам и да споделувам позитивност и да бидам дел од една убава заедница “, вели тој. „И за гејмерот, како и за другите неверојатни креатори на содржини низ сите платформи.” Денес, тој е познат како најпријателниот стример на Twitch, каде што има 414.000 следбеници и просперитетна заедница наречена Fish Fam. Исто така, тој се пренесува со некои од најголемите луѓе на Twitch, како неговиот другар Blevins and Michael “shroud” Grzesiek..

„Ја сакам мојата заедница“, вели тој. „Мојата заедница некако сама се изгради. Не можам да земам премногу кредит, човеку, навистина не можам. Само вистинските луѓе ги регрутираа другите вистински луѓе да кажат: ‘Еј, чувствувам дека го сакам ова момче. Го сакам потокот. Ги сакам игрите што ги игра. ’“

Иако има крек тим на модови, тој има трпеливост со луѓе кои можеби дошле на потокот само да тролаат. „Јас треба да разговарам со нив за тоа и да бидам како‘ Јо, зошто, зошто? Зошто да го кажам тоа? Зошто да биде на овој начин? Зошто да се постапува така? ’“, Рече тој. И тогаш, откако ќе бидат малку казнети, тие почнуваат да се вклучуваат со потокот поинаку. „Тие стануваат главен дел од мојата заедница“, вели тој.

И тој е посветен на заедницата. Fisher ми вели дека има стриминг апаратури секаде каде што оди – еден во NewYоrк, еден во LA и едно поставување мобилен телефон – што значи дека е секогаш подготвен да оди во живо, под услов да има време. Сè е во врска со рамнотежата. „Јас само го слушам моето тело, внимавам на моето ментално здравје и се осигурувам дека си давам време да направам сè што ме прави да се чувствувам навистина добро – ако тоа е читање на сценарија, или да сум на состанок, или да стримувам, или да не правам ништо , но, знаете, јадење сендвич и пиење чаша вино и гледање аниме “, вели тој. „Се осигурувам дека се грижам за себе“. (Во моментов, тој го гледа Богот на средното училиште. „Првата епизода сте закачени, буквално. И како anубител на аниме, и барате нова серија, го сакате тоа.“)

Ако Фишер е како повеќето од нас, тоа веројатно значи дека тој размислува за грижа за себе многу повеќе во последно време, со оглед на тоа што сме скоро седум месеци во пандемија. Што се однесува до стримингот, тој вели дека е само подобро. „Мојата врска со стриминг има само … таа еволуираше само на ист начин како што прави вашата врска со значајна друга“, вели тој. „Излегувате од фазата на меден месец, а потоа влегувате во вистинската љубов што ја имате. И го правиш тој избор да ја сакаш таа личност секој ден “.

Што, како што посочува, е каков е стримингот за секој што го правел подолго од една или две години. „Вашата заедница е ваш секој ден“, продолжува тој. „Вие прилагодувате работи за нив и за себе, за ваша сопствена радост, така што ментално имате капацитет да седнувате на вашата платформа секој ден и да играте нешто што можеби не мора да сакате да го играте, но глетките се навистина одлични на тоа Што е како сите што се заглавени играат Warzone во моментов “.

Разбирам. Но, до сега нашето интервју е готово; време е за приклучокот Verizon 5G, кој Фишер должно – и органски! – дава. Пример: „Јас сум fanубител на креатори на содржини, јас сум fanубител на содржини што се создаваат во реално време. Затоа, патувам … ако сум, знаете, во автомобилот насочен кон аеродром или што и да е, и немам никаква работа што треба да ја направам, ќе го повлечам Twitch и јас одам да гледам поток. Проблемот со тоа навистина е поврзаноста поголемиот дел од времето, нели? “ И еве тој продолжува некое време, и тука разбирам зошто е толку забавно да се фаќаат неговите потоци. Фишер испушта харизма. Тој е забавен и убедлив како пекол, дури и ако сè уште ја нема користено мрежата на Verizon 5G. Лично, не ми е гајле. Само сум среќен што гледам.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments