Lamborghini SCV12

Новото прекрасно Lamborghini SCV12

Ламборџини ги откри првите слики и детали за новата хипер-кола, развиена од страна на поделбата на моторспортот Squadra Corse.

Наречен SCV12, тој беше прикажан во целост во прототипско живо за прв пат пред целосното откривање подоцна ова лето. Италијанскиот бренд вели дека има најмоќна верзија на природно аспирираната 6,5-литарски V12 што го има изградено до денес, тврдејќи дека е „способен да надмине 830 Коњски Сили (819 КС)“.

Развојот во центарот на моторот SCV12 значи дека аеродинамичката ефикасност е основен фокус, а Ламборџини тврди дека произведува повеќе моќност отколку тркачкиот автомобил GT3.

Видлив од предната страна е двојно внесување на воздухот и централното ребро, кое испраќа проток на воздух до лажичка за овен на покривот. Голем преден разделник, вертикални перки на прагови и нарачано крило со карбонски спојлер се дополнителни додатоци за зајакнување на силата.

Не се откриени детали за цените за новиот модел, што следува од еднократниот SC18, кој може да се користи за пат, но производството ќе биде исклучително ограничено.

Минатата година, шефот на Ламборџини, Стефано Доменикали, потврди дека фирмата го оценува влезот во категоријата хиперколи во 2021 година. Голема е веројатноста дека ако зелено светло е дадено за трки, SCV12 ќе биде основен автомобил.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments