Лансирањето на мисијата НАСА SpaceX Crew-1 одложено до ноември.

Мисијата ќе донесе тројца астронаути на НАСА и еден астронаут JAXA до Меѓународната вселенска станица.

НАСА го одложи лансирањето на мисијата SpaceX Crew-1 до почетокот на средината на ноември, објави агенцијата во саботата. Мисијата на крајот ќе донесе тројца астронаути на НАСА и еден астронаут од јапонската вселенска агенција JAXA до Меѓународната вселенска станица.

Првично закажана за 31-ви октомври, планираната шестмесечна мисија беше одложена за да се остави време за решавање на проблемите со генераторите на гас во првата фаза на ракетата Фалкон 9, се вели во соопштението на НАСА. Кога ќе започне, американските астронаути Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Вокер, плус јапонскиот астронаут Соичи Ногучи ќе биде во првата оперативна екипажна мисија на SpaceX на ISS.

Crew-1 е меѓу шесте планирани мисии кои SpaceX планира да ги испрати до ISS според договорот со НАСА, доделен во 2014 година, како дел од програмата за трговски екипаж, со што компаниите од приватниот сектор влегоа во американската вселенска програма.

Првиот лет на Crew Dragon на SpaceX, ДМ-2, или Демо-2, беше тест мисија што ги донесе астронаутите на НАСА, Даг Харли и Боб Бехенкен на ИСС во мај во двомесечна посета. Crew Dragon се приклучи на ISS и безбедно се врати на Земјата на 2-ри август, давајќи им ги на НАСА потребните податоци за да ги потврди редовните патувања од и до ISS со астронаутите на бродот во иднина.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments