Објавен е телефонот на Leica – Leitz 1!

Објавен е Leica Leitz Phone 1, првиот паметен телефон кој носи марка Leica.

Познатиот производител на фотоапарати Leica го објави својот прв модел на паметен телефон. Всушност, Leica Leitz Phone 1, освежување на Sharp Aquos R6, ќе биде издаден исклучиво на телекомуникациската компанија Softbank во јули.

Карактеристики на телефонот Leitz

Наречен по оригиналната марка на Leica, Leitz Phone 1 споделува сличен јазик за дизајн со своите иконски камери и доаѓа со Leica Red Dot плус качулка за магнетни кружни леќи. Уредот, кој има мат црно стакло, покрива со металното тело од среброто Leica, има дебелина од 9,5 mm и влегува во 212 година. Исто така имате можност да го заштитите задниот дел на производот со испорачаната тврда футрола.

Leitz Phone 1 има 1-инчен сензор од 20 мегапиксели за неговата главна камера f / 1.9 и селфи камера од 12,6 мегапиксели за својата предна камера. 6,6-инчниот IGZO OLED екран нуди резолуција од 2.730 x 1.260 пиксели и брзина на освежување од 240 Hz. Под екранот има и 3Д ултразвучен сензор за отпечатоци. Сензорот поддржува истовремено читање на два отпечатоци од прсти за поголема безбедност.

Напојуван од предводникот на Qualcomm Snapdragon 888, уредот има 12 GB RAM и 256 GB простор. Исто така е можно да се зголеми капацитетот до 1 ТБ преку слотот за картичката microSD. 5.000 mAh батерија и IP68 отпорност на вода / вода се меѓу другите детали.

Leitz Phone 1 работи со Android 11 со монохроматски кориснички интерфејс прилагоден од Leica. Апликацијата за камерата има режим Leitz Looks за фотографирање на црно-бели фотографии.

Уредот носи цена од околу 1700 американски долари. Пред-нарачките ќе започнат на 18 јуни и телефонот ќе се најде во продажба кон крајот на јули. Не е јасно дали уредот ќе биде достапен и во други земји, освен во Јапонија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments