Леново легија на официјални прегледи

22 јули Леново официјално ќе го претстави својот гејмерски телефон – Легија кој ќе има малку поинаков дизајн во споредба со другите телефони за игри, на пример, селфи камера ќе се појави од левата страна на телефонот.

Lenovo, исто така, одлучи да се вклучи во производството на паметни телефони, не само на сите гејмери. Уште на почетокот на мај 2020 година , благодарение на веб-страницата XDA Developers, знаеме кој ќе биде неговиот дизајн и кои ќе бидат нејзините главни спецификации. Сега, неколку дена пред официјално претставување на телефонот, пристигнаа официјалните рендери , откривајќи го конечниот дизајн на уредот.Леново започна со прифаќање на нарачките однапред на домашниот, кинескиот пазар, со што се откриени и потврдени некои од главните спецификации на уредот. Енергетскиот чип ќе биде Snapdragon 865+ на Qualcomm, екранот ќе има стапка на освежување од 144 Hz, а технологијата за брзо полнење ќе биде 90W Super Flash Charge. Леново го опреми телефонот со две USB-Type-C порти. Дополнителна USB порта се наоѓа на десната страна на случајот. Телефонот ќе има две батерии со вкупен капацитет од 5000 mAh.

Што се однесува до камерата, ќе има три од нив. Двајца ќе бидат лоцирани на задниот дел од случајот. За разлика од другите телефони, камерите на телефонот Lenovo Legion Pro ќе бидат лоцирани околу центарот на случајот. Блицот се наоѓа под камерите.Селфи-фотоапаратот ќе биде видлив по потреба, т.е. само кога корисникот сака да го користи, а потоа ќе се појави од левата страна на телефонот. Бидејќи намерата на производителот е да го користи овој телефон почесто во режим на пејзаж, може да се каже дека ќе се појави и селфи-камерата. Од приложените рендери, може да се види дека селфи-камерата ќе биде поставена централно. Резолуцијата на селфи-камерата ќе биде 20 MP. A секоко деталните спецификации на уредот, како и цената на уредот ќе бидат познати за неколку дена, на 22 јули 2020 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments