Lenovo Legion гејмерскиот смартфон

Најмоќниот гејмерски смартфон Lenovo Legion доаѓа за една недела

Телефонoт Lenovo Legion ќе биде откриен на 22 јули, а денес, седум дена пред започнувањето, телефонот е подготвен за претходна нарачка / резервација во Кина. На веб-страницата на Леново вклучува некои од клучните спецификации на телефонот – чипсет Snapdragon 865+ и ултра брзо безжично полнење.

Веќе знаеме дека телефонот ќе биде хоризонтално ориентиран гејмерски центар, и естетиката на сликите ги потврдува претходните протекувања.

Уредот ќе има архитектура од средна рамка за подобар зафат и ладење, и ќе доаѓа со втора USB-C порта на долгата страна, така што кабелот е секогаш надвор од патот.

Имањето две порти на USB-C ќе му овозможи на Леново да воведе 90W супер блиц полнење што треба да се надополни истовремено и двете електрични ќелии за кои се вели дека имаат вкупен капацитет од 5.000 mAh.

Архитектурата на телефонот ќе има и двоен линеарен линеарен мотор за вибрации, додека екранот ќе донесе стапка на освежување од 144 Hz, под услов играта да го поддржи.

Цените остануваат најголемо прашање овде, како и дали Lenovo ќе започне со намалена верзија развиена со специфичен превозник или главен партнер за игри, исто како што направија Asus и Tencent со ROG Phone II во Кина.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments