Летачки автомобили стануваат реалност

Летачки автомобили стануваат реалност во Јапонија

Компанијата се надева дека успешно ќе го реализира првиот тест на леталото ова лето. Според извршниот директор на SkyDrive, Томохиро Фукузава, во иднина се планира да се воведе летачко такси во поголемите градови.

Јапонската влада инвестира во развојот на летачки автомобили. Планот е ваквиот вид превоз да се комерцијализира во 2023.

Во моментов се развиваат повеќе концепти за летачки автомобили низ светот, а во трката се вклучени Airbas, Boing и Uber. Но, сонот да се создаде ваков автомобил е особено актуелен во Јапонија.

Јапонската компанија SkyDrive неодамна претстави летало за двајца со големина на автомобил кое може да лета десетици километри со брзина од 100 километри на час.

Како што открива Фукузава, првиот модел ќе лета со автопилот, но не е комплетно автономен бидејќи сепак ќе биде потребен пилот за итни случаи. Компанијата очекува да продаде најмалку 100 вакви возила до 2028

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments