LG вети 3 години ажурирање на премиум паметните телефони!

LG, кој го затвори делот за паметни телефони, вети 3-годишно ажурирање на Android за моделите од сериите G, V серии, Wing и Velvet.

LG неодамна објави дека ќе го затвори делот за паметни телефони. Сепак, компанијата исто така изјави дека ќе продолжи да обезбедува ажурирање на софтвер на одредени телефони во одредени региони. Сега, компанијата објави кои телефони ќе ги исполнуваат условите за идните надградби на Android и колку ажурирања ќе добијат.

Според изјавата дадена од LG, јужнокорејската компанија е посветена на поддршка за ажурирање на Android три години за своите Premium смартфони. Телефоните што ќе добијат ажурирање ги вклучуваат сите премиум телефони на LG објавени во 2019 година или подоцна. Овие телефони вклучуваат серија G, серија V, кадифе и крило. На пример; LG Velvet беше објавен со оперативната верзија Android 10. Според изјавата, паметниот телефон ќе добие поддршка за ажурирања до Android 13.

Компанијата се обврзува да ажурира на некои од своите попристапни телефони, како и премиум смартфоните. Овие телефони вклучуваат одредени паметни телефони во 2020 година, како што се LG Stylo и K сериите. Сепак, овие телефони ќе добијат само две ажурирања на оперативниот систем, за разлика од водечките телефони. Компанијата исто така забележува дека идните ажурирања ќе зависат од планот за распоредување на Google, како и од други фактори како што се перформансите на уредот и компатибилноста.

Конечно, треба да се напомене дека LG ќе продолжи да произведува телефони до вториот квартал на 2021 година, а корисниците кои ќе ги купат овие телефони ќе можат да имаат корист од новите надградби.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments