КРАЈ НА ЕДНА ЕРА! LG го изнесе последниот телефон од фабрика!

Околу два месеци откако LG објави дека става крај на производството на паметни телефони, го извади својот последен паметен телефон од производната линија.

Јужнокорејската технолошка компанија LG беше третиот најголем производител на телефони во светот во 2013 година. Сепак, оваа година, во април, одделот за производство на телефони објави дека има загуба од приближно 4,5 милијарди долари и одлучи да го прекине производството на телефонот.

LG продолжи да произведува телефони дури и по објавувањето дека става крај на производството на телефони со цел да ги исполни договорите со телекомуникациските компании, според „Азија бизнис Дејли“. Сепак, објектите каде се произведуваат овие телефони почнуваат да се користат за различни намени една по една. На пример, фабриката во Виетнам, една од главните објекти каде се произведуваат повеќето телефони, ќе се претвори во производствен капацитет за апарати за домаќинство.

Одлуката на LG значи дека веќе нема да се произведуваат модели како LG V70 ThinQ, LG G10, LG Velvet 2 и LG Rollable. Сепак, има и извештаи дека компанијата им продава телефони Velvet 2 Pro и LG Rollable на своите јужнокорејски вработени. Сепак, сè уште не е сигурно дали оваа информација е точна. Дополнително, LG ќе продолжи да објавува три ажурирања на Android за најновите водечки телефони објавени во 2019 година или подоцна, вклучувајќи ги LG Velvet и LG Wing. Телефоните што не се во премија, како што се LG Stylo и K сериите, ќе добијат две ажурирања на ОС. Компанијата исто така им нуди на своите корисници четиригодишна услуга по продажбата од датумот на производство.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments