LG официјално го напушта бизнисот со паметни телефони!

LG официјално објави дека конечно ќе се збогува со индустријата за паметни телефони.

По повеќемесечни тврдења, LG ја даде очекуваната изјава. Соодветно на тоа, LG официјално се збогува со индустријата за паметни телефони. Нарекувајќи ја индустријата за паметни телефони „неверојатно конкурентна“, компанијата ќе продолжи да го продава својот тековен инвентар на своите уреди, а потоа ќе се фокусира на други бизниси како што се компоненти на електрични возила, поврзани уреди, паметни домови, роботика, вештачка интелигенција и решенија за B2B. Дополнително, LG споделува дека ќе продолжи да развива мобилни технологии како што е 6G.

Додека компанијата сериозно се бореше во индустријата за паметни телефони во последните неколку години, таа не занемари да понуди многу иновативни производи. LG G3 беше првиот телефон со QHD дисплеј, а во 2014 година имаше ласерски автофокус. Во 2014 година беше и G Flex, кој се одликува со закривен екран, кој буквално може да се истегне. Подоцна, G Flex 2 се одликуваше со водечки процесор и тешко расиплив екран, заедно со облога за лекување на гребнатини на неговото пластично тело.

LG G5 не стана многу популарен, но привлече внимание со својот модуларен дизајн и додатоци. LG V10, телефон со втор, помал дисплеј на горниот дел за кратенки, известувања и повеќе, исто така успеа да се истакне. Уникатни карактеристики како овие исчезнаа во V30 кога LG започна да прави подолги телефони.

LG ќе се збогува со индустријата на 31 јули. Се наведува дека некои постојни модели сепак ќе се продаваат по овој датум.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments