LG работи на мобилен телефон со нов екран

LG може да има нов мобилен телефон со флексибилен екран

LG би можел да има нов мобилен телефон со флексибилен екран во рака, но наместо да се преклопи на половина, екранот на овој терминал ќе се тркала за да се намали во големината и на тој начин да заземе помалку простор.

Намерата на компанијата, според корејски медиуми, е овој иновативен паметен телефон да го пушти во продажба следната година.

Преклопните мобилни телефони сè уште се во нивната првична фаза на пазарот и секоја марка работи на нови дизајни и технологии за да го пронајде тој телефон што го отвора патот до поконсолидирана фаза.

Додека некои се обложуваат на мобилни телефони кои се преклопуваат на половина, LG е заинтересирана за оној што се тркала.

Информациите доаѓаат од корејскиот медиумски центар Тhe Elect, каде уверуваат дека јужнокорејската технолошка компанија моментално развива телефонски екран што се витка од екранот и се замотува, ќе биде пуштен во продажба во текот на следната година 2021.

Засега нема слика на телефонот, но веќе видовме дека LG е способен да направи телевизиски екран да исчезне со тоа што ќе се тркала во фиока, со стартување на потписот OLED ТV R.

Идејата би била слична за овој нов паметен телефон што благодарение на оваа технологија ќе се тркалаше како лист хартија наместо само да преклопувате на половина, нешто слично на мобилниот концепт во рацете на TCL.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments