Лиме додава заеднички е-велосипеди на Wheels во својата апликација, бидејќи се обидува да стане едношалтерски систем за мобилност.

Лиме сака да ги поседува сите патувања на лесни електрични возила под пет милји.

Следниот пат кога ќе ја отворите апликацијата за паметни телефони на Lime, може да видите нов вид возило што не е електричен скутер. Компанијата со седиште во Сан Франциско денес објави дека ги интегрира Wheels, заеднички старт на електричен велосипед, во својата апликација за да можат клиентите да изнајмат е-велосипед од Wheels толку лесно како што би скутер од Lime.

Лајм планира да додаде повеќе споделени услуги за мобилност во својата апликација во наредните месеци, бидејќи се обидува да стане и снабдувач и платформа за целиот електричен транспорт со две тркала. „Крајната цел“, рече портпаролот, е да се поседуваат „сите лесни електрични возила под 5 милји“. Тоа е амбициозна, особено ако се земе предвид дека заедничките компании за електрични велосипеди и скутери сè уште се борат да остварат профит бидејќи COVID-19 ги ​​уништува ланците за снабдување и делот за транспорт на глобално ниво.

Е-велосипедите на тркалата ќе бидат достапни во апликацијата на Lime од оваа зима во четири града: Остин, Мајами, Сиетл и Берлин. За изнајмување велосипед „Тркала“, клиентите од лимета ќе го скенираат QR-кодот на управувачот, исто како што би направиле скутер. Возилата во близина ќе се појават на картата заедно со информации за цените автоматски. Возилата на тркала исто така ќе продолжат да бидат достапни за употреба во апликацијата „Wheels“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments