Кинеска ракета се сруши надвор од контрола над Арапскиот полуостров!

FILE PHOTO: The Long March-5B Y2 rocket, carrying the core module of China’s space station Tianhe, takes off from Wenchang Space Launch Center in Hainan province, China April 29, 2021. China Daily via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. CHINA OUT./File Photo

Остатоците од џиновската кинеска ракета што излегоа од контрола се вратија на планетата.

Главниот дел од ракетата „Long March 5Б“ тежок 23 тони падна на Земјата во саботата вечерта, на 8 мај, завршувајќи 10 контроверзни денови кога светот гледаше целосно внимание. Овој инцидент предизвика поширока дискусија за остатоци од орбитали и одговорности околу патувањето во вселената.

Долгиот март 5Б повторно влезе во атмосферата на Арапскиот полуостров околу саботата 22:15 часот ЕДТ (недела, 9 мај, 02:15 GMT), според американската вселенска команда.

„Не е познато дали остатоците влијаеле на копно или на вода“, напишаа претставниците на Вселенската команда во краткото ажурирање што го споделија во саботата вечерта.

Но, некои аналитичари идентификуваа влажна гробница за ракетни тела што успеаја да ја преживеат дури и силната топлина за време на повторното влегување. На пример, Space-Track.org објави во саботата навечер на Твитер дека Долгиот марш „падна во Индискиот Океан северно од Малдивите“, идиличен островски ланец на југозападниот брег на Индија.

Долг март 5Б го лансираше основниот модул за новата кинеска вселенска станица на 28 април. Но, првата фаза на ракетата, која мораше безбедно да слета во океанот кога ќе заврши, стигна до орбитата и стана вселенско ѓубре што чекаше да ја погоди својата матична планета, откако почувствува доволно атмосферски нанос.

Ова не е првото вселенско ѓубре!

Покрај тоа, ова не беше изолиран инцидент. Истото се случи минатата година со различното јадро на 5 март во Лондон, кое падна неконтролирано преку Атлантскиот океан крај бреговите на Западна Африка. Некои големи парчиња остатоци очигледно паднале на Брегот на Слоновата Коска од повторното влегување, но нема извештаи за повредени.

Дополнително, Тиангонг 1, првиот прототип вселенска лабораторија дизајниран да помогне во трасирање на патот до новата вселенска станица во Кина, се претвори во вселенско ѓубре по завршувањето на својата мисија. Бродот тежок 8 тони падна на Земјата во април 2018 година, горејќи на Тихиот океан.

Според Џонатан Мекдауел, астроном и следбеник на сателит што работи во Центарот за астрофизика на Харвард-Смитсонијан, само три објекти направени од човекот потешки од овие два дама на 5 март во Лондон паднале неконтролирано од вселената.

Овие тројца се 83-тонската вселенска станица Скајлаб што се сруши во Австралија во јули 1979 година; Горната етапа од 50 тони на ракетата Сатурн V што го лансираше Скајлаб, кој слета над Атлантскиот Океан западно од Мадеира во јануари 1975 година; и вселенската станица Салјут 7 на Советскиот Сојуз и модулот Космос-1686, заедно со тежина од околу 43 тони, повторно влегоа на Земјата преку Аргентина во февруари 1991 година. (За жал, тука може да се разгледа и вселенскиот шатл Колумбија; орбитерот со тежина од 117 тони се распадна при повторното влегување во февруари 2003 година, убивајќи ги сите седум астронаути на бродот.)

Многумина во вселенската заедница ги критикуваа настаните во Кина на Долгиот март 5Б, обвинувајќи ја вселенската програма на земјата дека е несовесна, ако не и несовесна. Такво обвинување пристигна од новиот шеф на НАСА, Бил Нелсон во саботата.

„Земјите што патуваат во вселената треба да ги минимизираат ризиците од повторно влегување вселенски објекти на луѓето и имотот на Земјата и да ја зголемат транспарентноста во однос на овие операции“, напиша Нелсон во изјавата пред падот на ракетата.

„Јасно е дека Кина не ги исполнува одговорните стандарди за вселенски отпад“, рече тој, додавајќи: „Од клучно значење е Кина и сите нации на вселенските летала и деловните организации да дејствуваат одговорно и транспарентно во вселената за да обезбедат стабилност, безбедност и терминот одржливост на вселенските операции. е важен “.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments