Откриена мапата за покривање на Starlink!

Мапата за покривање на Starlink уште еднаш покажува дека услугата се фокусира на северот на САД за време на бета-процесот.

Сателитската интернет-услуга Starlink, важен проект на основачот на Tesla, Елон Маск, има за цел да донесе интернет на секој агол на светот. Во овој момент, споделена е мапата за покривање на Starlink.

PCMag, кој доби специјален тест од глобалниот тест за брзина на широкопојасен интернет Ookla, детално открива каде се корисниците на Starlink. Компанијата идентификуваше региони во САД со најмалку 30 корисници на Starlink заклучно со декември. Потоа ги спореди брзините на Starlink со другите традиционални даватели на интернет услуги во овие региони.

Додека има фиксна количина сателити достапни со сателитски интернет, има одреден број луѓе кои можат да пристапат до нив. Додека руралните заедници го извлекуваат максимумот од услугата на тестот, треба да се одбележи дека има голем број бета-тестери на Starlink каде што се достапни побрзи интернет-провајдери како Сиетл, Чикаго и Минеаполис.

Илон Маск претходно изјави дека услугата Starlink ќе ги насочи северните делови на земјата долж границата со Канада. Додека државата Вашингтон има најмногу корисници на тестот, има многу малку корисници во областите Санта Клара и Лос Анџелес во Калифорнија, каде што се наоѓаат центрите на Спејс Икс и Тесла. Дополнително, помалку корисници се гледаат во округот Кањон, Ајдахо, округот Кук, Илиноис и округот Бериен, Мичиген.

Иако услугата во моментов е ограничена на северниот дел на САД, дополнителни сателити и орбитални авиони и јужни позиции се пријавени дека се во бета фаза подоцна оваа година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments