Maserati MC20 ќе биде откриен на 9 септември

Maserati MC20 ќе биде откриен на 9 септември со 613 коњски сили V6

Maserati ги објави долгоочекуваните технички детали за целосно новиот мотор со опсег V6 кој ќе го напојува претстојниот спортски автомобил MC20, пред откривањето на моделот на 9 септември.

Наречен Nettuno (Нептун) во врска со митскиот карактер поврзан со тројното лого на марката, дво-турбо полначот со 3,0 литарски бензински мотор произведува 538lb ft и 613bhp – иста моќност како и суперавтомобилот MC12 од 2005 година, најмоќниот производствен модел на Maserati до денес .

Се вели дека ги пакува „технолошките карактеристики добиени од Формула 1, што резултира во подобрена ефикасност на моторот, зголемени перформанси и намалена потрошувачка“.

Неодамна, Maserati ja одбележа смртта на Сер Стерлинг Мос со комеморативна живост за својот прототип за развој MC20. Карактеристични маскирна инспирирана од бојата на историски Eldorado едносед на брендот, кој го имаше своето деби со Кејт Мос на тркала во Монца во 1958 година.

Сè уште нема технички детали за тоа што ќе напојуваат другите варијанти на MC20. Кога неодамна Maserati објави детали за својот ажуриран деловен план, тој рече дека ја надоградува производната линија на Модена за да се смести „електричниот погон“ на автомобилот.

Веројатно ќе биде некоја форма на хибридна единица, но очекуваме да видиме и целосно електрична верзија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments