Huawei Mate X2 ќе има дисплеј што се склопува навнатре

Huawei си постави амбициозна цел да стане лидер

Првиот модел е Huawei Mate X, кој беше претставен пред една година, како и Huawei Mate Xs, кој премиерно беше прикажан на почетокот од оваа година.

Двата уреди имаат сличен дизајн, кој вклучува голем дисплеј на допир на екранот на допир кој може да се отвори кон надвор и да обезбеди уште поинтерактивен простор.

За разлика од неговите претходници, новиот модел со марката Mate X ќе користи механизам што ќе му овозможи на дисплејот да се свитка навнатре.

Овој концепт веќе наоѓа место во Samsung Galaxy Z Fold 2, кој е директен конкурент на Huawei Mate X.

Информациите за претстојниот уред ги објави креаторот на DisplaySearch, Рос Јанг, кој често открива детали за претстојните хардверски производи на големите компании.

Двајца различни производители ќе добијат нарачки за производство на дисплеи Huawei Mate X2. Овие ќе бидат Samsung и BOE Technology. На овој начин, Huawei ќе пополни доволно време на екраните за премиерата на својот уред.

Сè уште немаме детали за техничките спецификации на Mate X2, но можеме да очекуваме уште помоќен хардвер и подобри камери во однос на претходниот модел.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments