Mclaren лансираше нов, хибриден спортски автомобил со 671 коњски сили – Artura!

Британскиот автомобилски гигант Mclaren го претстави новиот супер автомобил Arturo со 671 коњски сили, придвижуван од електричен мотор со домет од 31 километар.
Никој не се сеќава на супер-автомобилот Mclaren P1 лансиран во 2012 година. Иако P1 со 727 коњски сили беше вид на автомобил што може да биде остварување на сонот, тој стана неостварлив модел со цената од еден милион долари.

Точно 9 години подоцна, Мекларен го претстави суперавтомобилот Mclaren Artura хибрид, кој има скоро иста моќ како и P1, придвижуван од хибридни мотори и има подостапна цена. Моделот 2022 Мекларен Артура произведува 577 коњски сили со својот 3,0-литарски твин-турбо V8 мотор, но оваа моќност достигнува 671 коњски сили благодарение на електричниот мотор сместен во куќиштето на менувачот.

Најважниот детал што го разликува Mclaren Artura од другите модели на британската марка е тоа што Mclaren најпрво ја користеше платформата Mclaren карбонска лесна архитектура (МЦЛА) на автомобилот Artura. Оваа платформа е дизајнирана да ја балансира тежината на 5-единиците литиумски батерии што ќе му бидат потребни на електричниот мотор. Mclaren Artura вкупно тежи приближно 1,3 тони.

Mclaren Artura, со осумстепениот менувач со двојна спојка, забрзува до 100 километри на час само 0,2 секунди подоцна од P1, со други зборови, за 3 секунди, а неговата максимална брзина е 330 километри. Тој користи електричен мотор со опсег од 31 километар. Електричниот мотор може да се полни 80% вкупно за два и пол часа на стандардните станици за полнење.

Мекларен Артура има одредена опрема за безбедност за да ги заштити љубителите на брзината. Оваа опрема вклучува адаптивна контрола на возење, систем за следење и предупредување на ленти, асистенција за далекушално светло и систем за читање сообраќајни знаци. На страната на инфо-забавата, има 8-инчен мултимедијален екран наречен MIS II со поддршка за Apple CarPlay и Android Auto.

Како што споменавме на почетокот на нашата статија, Mclaren го дизајнираше Artura Hybrid како автомобил со подостапна цена, наместо да го прави недостапен автомобил како P1. Artura, која има 3 нивоа на опрема, Performance, TechLux и Vision, ќе има продажна цена од 225 илјади долари во САД.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments