ШОКАНТНО! Мексико забранува употреба на крипто-валути!

Употребата на криптовалути во мексиканскиот финансиски систем е забранета и таа одлука нема да се промени во блиска иднина, изјави министерот за финансии на Мексико, Артуро Херера.

„Криптовалутите не се законско средство за плаќање и не се третираат како валути во тековната регулаторна рамка на земјата“, рече Ерера на состанокот на Работната група за финансиска акција, глобално тело за спречување на перење пари, според порталот CoinDesk.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments