Mercedes потрошил повеќе од 333 милиони фунти за да ја освои титулата во F1 минатата година

Mercedes потрошил повеќе од 333 милиони фунти за да ја освои титулата во F1 минатата година

Тимот на Mercedes во Формула 1, потрошил повеќе од 333 милиони фунти за да го освои светскиот шампионат во 2019, покажуваат новите податоци. Бројките покажуваат колку тимот треба да ги намали трошоците со воведувањето на новиот закон за трошоци во сезоната 2021.

Следната година FIA воведува финансиски регулации во F1. Секој тим ќе има буџет од 108 милиони фунти што може да ги користи за развој на болидите. Тука не спаѓаат платите на возачите и менаџментот, и маркетиншките трошоци. Ова покажува дека Mercedes ќе треба да ги скрати трошоците повеќе од половина за да може да се адаптира на новите правила.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments