Mercedes AMG почна тестови за суперавтомобилот Project One

Компанијата планира да произведе ограничена серија од 275 единици

Mercedes прв го претстави амбициозниот концепт Project One пред три години на Меѓународниот салон за морот (ИАА) во Франкфурт.

Импресивниот модел е супер автомобил со два седишта, кој се очекува да чини повеќе од 2,2 милиони евра.

Премиерата на финалната верзија ќе го натера Project One да го реализира најголемиот проект досега во историјата на Mercedes-AMG.

Компанијата планира да произведе ограничена серија од 275 единици на автомобилот, кои ќе користат модерни технологии од Формула 1.

Амбициозниот концепт е развиен од најдобрите специјалисти на Ф1 и АМГ тимовите на германскиот гигант за да се обезбедат перформанси и дизајн што го одзема здивот.

Добрата вест е дека Mecedes-AMG продолжува да работи напорно и е се поблиску до официјалната премиера на Project One.

Веќе се во тек интензивни тестови на патеката, што јасно демонстрира за што е способен Project One во реални услови.

Mercedes-AMG ќе користи хибриден погонски систем кој вклучува 1.6-литарски V6 мотор со турбо полнач, кој се напојува електрично од дополнителна единица со моќност од 90kW на 120 КС.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments