Mercedes-Benz го објави новиот електрично комби – EQT!

Mercedes-Benz го привлече целото внимание со моделите седан и SUV EQS и EQB, кои ги претстави оваа недела, и ја вовлече јавноста во aубопитно очекување со електрични возила со скоро целата дигитална опрема. Новото комбе EQT, кој компанијата го претстави пред неколку дена, ги возбуди и оние кои се убопитни за серијата.

Седанското возило Mercedes EQS, кое може да оди долга релација со само едно полнење,. Дури и џип-членот на серијата, EQB, беше претставен пред јавноста неколку дена подоцна. Не е готово беше кажано од Mercedes и денес беше објавен третиот член на серијата, EQT. Деталното претставување на комбето, кое има впечатлив дизајн како и другите членови на серијата, ќе се одржи во мај.

Дизајниран од Mercedes за семејства со брз градски живот, новата генерација на комбе EQT ќе биде достапна како подостапна верзија на луксузниот караван EQV. Возилото ќе го претстави легендата на скејтбордот, Тони Хок.

Сè уште не се дадени детални информации за EQT, кој е дефиниран како модел со преостанато малку производство. Според Mercedes, концептот EQT комбинира пространа и променлива внатрешност со привлечен надворешен дизајн. Компанијата дава знак дека возилото ги исполнува највисоките стандарди за безбедност, поврзаност и удобност.

Иако карактеристиките на EQT сè уште не се познати, EQV, кој можеме да го наречеме нејзин голем брат, ни помага да направиме некои предвидувања за возилото. Со својата батерија од 90 kWh, EQV може да помине до 400 километри со едно полнење. Според овие информации, можеме да процениме дека опсегот на EQT, кој е најавен како подостапна и едноставна верзија, ќе биде околу 300 километри.

Возилото од Т-класа се очекува да дебитира во првата половина на 2022 година. Сепак, возилото најверојатно нема да биде достапно за продажба во САД. Мерцедес планира наместо тоа да лансира електричен модел Спринтер за купувачите во САД. EQT, од кој засега имаме само неколку фотографии и кратки описи, ќе биде претставен на 10 мај со видео со говорот на Тони Хок.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments