Mercedes-Benz ги тестира новите луксузни електрични возила EQS и EQE.

Производителот на автомобили планира да издаде шест нови електрични возила во следните две години.

„Мерцедес-Бенз“ претстави нов состав на електрични возила изграден врз основа на скала архитектура што ќе му овозможи на производителот да го прилагоди своето производство според различните типови и форми на возила.

Новите модели се:

  • Предводникот на луксузната лимузина EQS, за која Мерцедес рече дека ќе биде дел од сегментот S-Class на автомобилскиот производител и ќе започне со производство во 2021 година
  • SUV верзија на EQS, EQS SUV, која доаѓа во 2022 година
  • Седанот EQE, за разлика од возилата Е-класа на Mercedes и е опишан како „деловна лимузина на иднината“
  • SUV верзија на EQS

Покрај тоа, Mercedes EQA, компактен џип базиран на серијалот GLA на автомобилскиот производител, ќе започне со производство подоцна оваа година, проследен со кросовер SUV EQB во 2021 година. Тоа се вкупно шест нови електрични возила објавени во текот на следните две години. Ова ќе помогне далеку до тоа да му помогнеме на Мерцедес да ја реализира својата цел да објави 10 нови ЕВ-уреди до 2020 година. EQS ќе биде првиот изграден на новата модуларна платформа на електрични возила на Мерцедес.

Мерцедес сè уште држи под детали многу детали за овие возила, буквално и метафорички. Производителот на автомобили соопшти дека EQS се очекува да добие опсег од 700 километри (430 милји) врз основа на европските стандарди за тестирање WLTP. Веројатно може да екстраполирате некои спецификации и карактеристики на дизајнот на EQS врз основа на концептниот автомобил Vision EQS што беше објавен минатата година.

Соопштението дојде за време на пошироката презентација на стратегијата од Даимлер, матичната компанија на Мерцедес-Бенц, при што раководните лица ги наведоа плановите за намалување на 20% од оперативните трошоци до 2025 година и намалување на возилата од составот на производителот. Намалувањето на трошоците скоро сигурно ќе резултира со понатамошни отпуштања, откако Дајмлер објави дека ќе укине 30.000 работни места во текот на летото.

Компанијата сака да го репозиционира Mercedes-Benz како „луксузна“ марка, наспроти „премиум“ сегментот каде што постои со децении. Со други зборови, повеќе како Ролс-Ројс и Бентли отколку Ауди, БМВ, Јагуар и Лексус.

Широко се гледа дека Мерцедес заостанува зад другите големи производители на автомобили во ослободувањето на нови електрични возила. EQC SUV на компанијата од 68.000 американски долари требаше да започне со испорака во САД на почетокот на 2020 година, но тоа беше придвижено до 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments