Mercedes-Benz ја тестира најекстремната G-Class

Модификацијата од 4 × 4 ќе добие V8 мотор од AMG верзиите

Mercedes-Benz започна тест на јавниот пат од најекстремните модификации – 4 4² , новата генерација на G-Class SUV. Фотографиите и информациите за машината се објавени во повеќе европски автомобилски публикации.Како и неговиот претходник, новиот Mercedes-Benz G500 4 × 4² ќе добие надградена суспензија со зголемено чистење на земјата на 450 мм, три диференцијали за самостојно заклучување, гуми на сите терени и дополнителна LED оптика.Најверојатно, под капакот на екстремниот SUV ќе биде поставен 4.0-литарскиот V8 мотор со две турбини, кој сега се користи за повеќето врвни модели на Mercedes-AMG, но неговата моќ останува во прашање. На пример, во верзијата G63, овој мотор развива 585 КС. и 850 Nm вртежен момент.

Mercedes-Benz G500 4 G 4²
Mercedes-Benz G500 4 G 4²

Производството на претходниот Mercedes-Benz G500 4 × 4² беше прекинато во октомври 2017 година. Овој SUV се потпираше на 4,0-литарскиот твин-турбо V8 со 422 КС, во комбинација со 8-степен автоматски менувач, овозможувајќи и на тешката категорија 3 тони автомобил за забрзување од 0 до 100 км на час за 6,9 секунди. Максималната брзина е 210 км на час.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments