Луксузен, електричен седан од Mercedes! Mercedes-Benz EQS!

Mercedes го воведува целосно електричниот модел Mercedes-Benz EQS. Прославувајќи се со своите технологии, EQS се истакнува и со својот дизајн.

Германскиот автомобилски производител Мерцедес го промовираше целосно електричниот модел на Мерцедес-Бенц EQS со настанот што неодамна го организираше. EQS, кој е првиот електричен модел на брендот дизајниран од нула, исто така ветува просечен домет од 770 километри со своите батерии со капацитет од 107,8 kWh.

Mercedes-Benz EQS, кој има малку поинаков дизајн на дизајн во споредба со другите автомобили на компанијата, наликува на моделот Vision EQS претставен во 2019 година. Електричниот автомобил, кој се издвојува со заоблените линии воопшто, исто така има коефициент на триење на воздухот 0,20.

Внатрешноста на EQS, која има најголем дел од технологијата што треба да се најде во електричен автомобил, нè исполнува со целосно дигитална структура. Во овој дел, првото нешто што не погодува е цел екран наречен Хиперскрин. Овој систем се состои од 12,3-инчен главен дисплеј, 17,7-инчен централен екран и 12,3-инчни екрани за патници. EQS, кој е дом и на платформата за забава и забава MBUX, базирана на Linux, ги вклучува најновите технологии, како што е паметен систем за гласовна команда, како и многу одлики за персонализација.

EQS 580 4MATIC има малку помоќен мотор во споредба со влезниот модел на серијата. Производителот, кој вели дека моделот, кој е дом на технологија за погон на четири тркала, ќе доаѓа со мотор кој произведува 524 коњски сили, истакнува дека овој мотор може да достигне брзина од 0 до 100 км / ч за само 4,3 секунди. Во исто време, Мерцедес потенцира дека сите модели од серијата се ограничени на максимална брзина од 210 км на час.

Освен тоа, овие модели имаат и батерии со капацитет од 400 Волт 107,8 kWh. Според надлежните, овие модули на батерии, кои имаат поддршка за брзо полнење од 200 kW, нудат опсег од 770 км кога се целосно наполнети, и во просек 300 км кога се полнат 15 минути. Како што знаете, еден од најголемите проблеми на електричните автомобили е опсегот. Сепак, според информациите обезбедени од Мерцедес, можеме да кажеме дека EQS според опсегот ќе биде еден од најдобрите во својата класа.

Колку ќе чини Mercedes-Benz EQS?

Сè уште не е дадена официјална изјава во врска со цената на Mercedes-Benz EQS, кој ги има сите овие карактеристики. Сепак, се очекува Mercedes да ги објави цените на својата нова генерација електричен автомобил во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments