Mercedes повлече 155.000 возила

Mercedes повлече 155.000 возила поради ESP системот и клима уредот

Како што беше најавено, од пазарот ќе бидат повлечени 135.000 возила од A класата заради можни проблеми со клима уредите и ESP системот.

Германскиот производител на автомобили Mercedes Benz од пазарот ќе повлече 155.000 автомобили заради проблеми со клима уредите и системите за спречување на пролизгување ЕSP, соопшти компанијата „Дајмлер АГ“, сопственикот на Mercedes.

Уште 20.000 луксузни и спортски модели  на Mercedes од чешката компанија AMG ќе бидат повлечени заради можни проблеми во функционирањето на системот ESP.

Меѓу проблематичните AMG возила се класата-Ц , GLS и супертспртоскиот модел  AMG GT, се наведува во соопштението на „Дајмлер АГ“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments