Microsoft е сериозен во обидот да го купи ТikТok

Одлуката ќе биде донесена до средината на септември.

Microsoft во моментов е во разговори со матичната компанија на „TikTok“, „ByteDance“, за стекнување на популарна услуга за споделување видео и има намера да донесе одлука на овој или на друг начин, не подоцна од 15 септември, објави компанијата во неделата.

Одлуката зависи делумно за тоа како се одвиваат разговорите со официјалните претставници на Белата куќа, вклучително и американскиот претседател Доналд Трамп.

Потврда за интересот на Microsoft за TikTok доаѓа откако Трамп се закани дека ќе ја забрани услугата во САД.

Сепак, најдобриот залог на TikTok може да биде да се обезбеди договор со Microsoft, доколку двете страни можат да се помират. Извршниот директор на Microsoft, Сатија Надела веќе разговараше со Трамп, а звучи како договорот е блиску да се случи.

Предложената набавка на Мајкрософт ќе ги покрие операциите на апликацијата во САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments