Microsoft Flight Simulator добива VR поддршка

Microsoft Flight Simulator стана уште пореална

Microsoft Flight Simulator веќе е на пистата и се подготвува да полетува, а денес шефот Јорг Нојман потврди дека пилотите кои сакаат да му залепат слушалка на лицето и да уживаат во магијата на летање во VR, ќе можат да го сторат тоа прилично наскоро.

Кога Asobo Studio и Xbox ги открија SIM во E3 2019, тимот не размислуваше многу за VR, но брзо стана една од најбараните карактеристики.

Во октомври, Нојман рече „ќе се обидеме најмногу од се да го објавиме на време за лансирање”, но во моментот не можеа да одредат точен датум. Подоцна повтори дека станува збор за висок приоритет.

Сега знаеме дека дефинитивно доаѓа, но не веднаш. Според Нојман, поддршката за VR ќе биде навреме достапна за лансирање на слушалките на HP Reverb G2.

Слушалките на HP, кои се дизајнирани во соработка со Microsoft и Valve, сè уште немаат датум за објавување, но доаѓа оваа есен. Сè уште не е објавен список со слушалки со кои ќе биде компатибилен, но ќе дознаеме наскоро.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments