Microsoft ќе стави крај на поддршката на Internet Explorer следната година

Microsoft ќе стави крај на поддршката на Internet Explorer следната година

Мајкрософт се чини дека е уште еден чекор кон поблизу до пензионирање на веб-прелистувачот со објавувањето дека неговиот пакет апликации Microsoft 365 ќе стави крај на поддршката за Internet Explorer 11 на 17 август 2021 година

Мајкрософт соопшти дека ќе стави крај на поддршката за десктоп апликацијата Microsoft Edge Legacy на 9 март 2021 година.Мајкрософт го лансираше Edge пред пет години обидувајќи се за нов почеток.Мајкрософт прифати веб-технологијата во текот на изминатите неколку години бидејќи оперативниот систем Виндоус на Мајкрософт се натпреварува со мобилните оперативни системи како Андроид на Google и „ iOS“ и „iPadOS “ на „Епл“ . Сите овие оперативни системи користат веб-технологија.

Промена за прелистувачот дојде во 2018 година кога Мајкрософт објави дека ќе го обнови својот прелистувач Edge на Google.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments