Microsoft може да заработи 200 милијарди од TikTok

Microsoft би можел да заработи 200 милијарди американски долари од договорот со TikTok

TikTok ја претвори идејата за споделување кратки видеа со соодветен аудио распоред во неверојатен хит кај корисниците.

Огромната популарност на титулата е причината зошто гледаме се повеќе видеа споделени во апликацијата на други водечки платформи како Instagram, Messenger, Viber и други.

Неверојатната активност на корисниците веќе ја направи ByteDance, сопственик на TikTok, сега најскапиот стартап во светот.

Сепак, развивачите на апликацијата, исто така, треба да се справат со голем број на проблеми што воведоа забрана на територијата на Индија.

Темата за запирање на „TikTok“ во САД стана исклучително релевантна во последните неколку дена и може сериозно да влијае на деловниот модел на ByteDance.

Мајкрософт купи неколку алтернативни производи во последниве години, како што се SwiftKey, LinkedIn и GitHub, што им овозможува да го прошират својот екосистем на услуги на повеќе корисници.

Разговорите помеѓу компанијата за купување на „ТикТок“ ќе продолжат и во наредните денови, а досега немаше податоци за финансиските параметри на таков договор.

Аналитичарите на Wedbush Securities се на мислење дека преземањето ќе има големо влијание врз бизнисот на Microsoft.

Ако договорот биде завршен до 15 септември, TikTok може да ја зголеми пазарната капитализација на компанијата за повеќе од 200 милијарди долари во текот на следните три години.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments