Microsoft сега е поскап бренд од Google

Microsoft го надмина Google

Овој пат разбравме дека Microsoft ја зголеми за 30% вредноста на својот бренд во текот на изминатата година и сега ја зазема третата позиција.

На овој начин, тие успеаја да го надминат Google, каде растот е 5% и треба да се решат за четвртото место.

Вредноста на компаниите во моментот се проценува на 326,5 милијарди долари за Microsoft и 323,6 милијарди американски долари за Google.

Apple се најде на второто место на рангирањето на најскапите брендови ширум светот и ги подобри своите перформанси за 14%, сега популарната марка чини 352,2 милијарди американски долари.

Единствениот лидер е малопродажниот гигант Amazon, кој чини 415,8 милијарди долари.

Петтата позиција е за Visa, која е вредна 186,8 милијарди долари и со тоа ја задржува истата позиција како пред една година. Само две кинески компании се во првите десет, имено Alibaba Group и Tencent, кои ја зголемуваат цената на нивните брендови за 16% и 15%.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments