Мини ЛЕД MacBook Pro се очекува во текот на 2021 година.

Повеќето лаптопи сè уште користат ЛЦД за главните дисплеи. Цената е главната причина за ова, со оглед на тоа што поголемите OLED панели би чинеле значително повеќе во споредба со она што го имаме кога станува збор за телефоните.

Ова е случај и со сегашната линија на Apple на MacBook, која го има единствениот OLED екран во Touch Bar.

Сепак, ова би можело да се промени во текот на следната година, а DigiTimes тврди дека Apple може да издаде мини LED модели MacBook Pro во текот на првата половина на 2021 година. Ова би бил интересен додаток во составот на Apple и може да ги направи лаптопите на компанијата уште попримамливи.

Треба да се напомене дека, и покрај името, мини ЛЕР не е ЛЕР. Тоа е еден вид хибрид помеѓу LCD и LED технологијата.

Гласините од претходно веќе споменаа дека Apple може да воведе редизајнирана линија MacBook во 2021 година, но не е познато дали имплементацијата на мини LED дисплејот ќе биде дел од новиот дизајн.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments