MSI предупредува за лажна апликација – MSU Afterburner!

Лажната апликација MSI Afterburner инсталира малициозен софтвер на компјутерите на корисниците.

MSI се приклучи на караванот на компании кои имаат злонамерна копија од официјалната веб-страница креирана од хакери. Компанијата ги предупредува корисниците да не ја посетуваат страницата со злонамерен софтвер со лажна копија на популарната апликација за оверклокување на MSI Afterburner.

„Лажната веб-страница го имитира изгледот и дизајнот на официјалната веб-страница на MSI и нуди преземања за Afterburner на MSI“, се вели во соопштението на MSI. Оваа веб-страница содржи софтвер кој може да содржи вируси, тројанци, клучни блогери или други видови на малициозни програми преправени да изгледаат како MSI Afterburner. НЕ преземајте ниту еден софтвер од оваа веб-страница ”. Како што често се случува со лажни веб-страници, URL-то е многу слична на оригиналот, а некои луѓе веројатно нема ни да ја забележат.

Она што несомнено им помогна на хакерите да го шират својот малициозен софтвер е што официјалната врска со софтверот Afterburner на страницата MSI беше привремено затворена заради рутинско одржување и луѓето започнаа да ја бараат апликацијата на алтернативни страници. MSI вели дека во тек е акција за отстранување на малициозната веб-страница. Компанијата додава: „Ние го осудуваме кршењето на нашите сопственички права и штетата што ја направи на угледот на MSI“.

Се чини дека лажната страница за која станува збор веќе не е достапна. Хакерите, од друга страна, честопати можат да направат друг потег со слична URL кога ќе се отстрани некоја нивна креација. Во оваа смисла, корисниците треба да ги држат очите отворени.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments